Ziraat Bankası Yatırım Fonları

0 67

- Advertisement -

Ziraat Bankası’nın uzman çalışanları tarafından yönetilen bir yatırım aracıdır. Bu yatırım aracı piyasada bulunan birçok yatırım aracının bir araya getirilerek Ziraat Bankası’nın uzman çalışanları tarafından oluşturulmuş olup ve para kaybetme riskinin en aza inmesini sağlayarak yatırım yapılmasına imkân tanınmaktadır. Kısa, orta, uzun vade ya da az, yüksek riske göre çeşitli yatırım fonları müşterilere taleplerine göre portföy oluşturulabilmektedir.

Ziraat Bankası’nın müşterileri sahip oldukları birikimleri mevduat faizi, altın ya da sermaye piyasasında değerlendirmek isteyebilir. Küçük ya da büyük fark etmeksizin bütün yatırımcıların paralarını Ziraat Bankası yatırım fonuna yatırdıklarını da farklı oranlarda faiz işlemleri yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Yatırım Fonları Özellikleri

- Advertisement -

Ziraat Bankası’nın müşterileri sahip oldukları sermaye araçlarında bulunan yatırım araçları ile değerlendirebilme imkânı bulmaktadırlar. Ziraat Bankası’nın müşterilere sunmuş olduğu hizmetler aşağıda gösterildiği gibidir;

  • Bu avantajdan küçük yatırımcılar da yararlanabilmektedir.
  • Yapılacak olan yatırım fonları Ziraat Bankası’nın uzman portföy yöneticileri tarafından yönetilmektedir.
  • Farklı yatırım araçları ile oluşturulmuş olan bu portföyler ile yatırımcıların paralarını kaybedilme riski en aza indirilmektedir.
  • Ziraat Bankası’nın yatırım fonlarına yatırım yapmak isteyen kişiler küçük paraları da bu işleme tabi tutabilmektedirler.
  • Yatırımcılardan faiz konusunda kazanç sağlamak istemeyen kişilere özel olarak faizsiz kazanç fonları da bulunmaktadır.
  • Çocukları için uzun vadeli olarak yatırım yapmak isteyen kişiler portföy seçenekleri Ziraat Bankası tarafından kendilerine sunulmaktadır.

Ziraat Bankası Değişken Fon

Çocuklara özel değişken fon,  birinci değişken fon ve ikinci değişken fon olmak üzere kendi içerisinde 3 farklı kategoride bulunmaktadır.

Birincil Değişken Fon

Müşterilerin birincil değişken fon ile yatırımları Ziraat bankası uzman portföy yöneticileri tarafından hızlı bir şekilde nakite çevrilebilmektedir. Oluşturulmuş olan portföylerde özel ve kamu borçlanma araçlarına en az 45 en fazla 75 olacak şekilde oranlar verilmektedir. Sermaye piyasası baz alındığında yatırım araçlarına da en fazla % 40 oranında olacak şekilde yatırım yapılmaktadır.

İkincil Değişken Fon

Bu fonda belirli bir yatırım stratejisi bulunmamaktadır.  Piyasa koşullarına bakılarak vade seçenekleri belirlenmektedir. Portföy en fazla %80’ni kadar olan sermaye piyasası araçlarına yatırım işlemi yapılmaktadır.

Çocuklara Özel Değişken Fon

Birçok kişi 18 yaşından küçük olan çocuklarının geleceklerine hesaba katarak orta ve uzun vadeli olacak şekilde bir yatırım aracı olarak çocuklara özel değişken fondan yararlanabilmektedirler. Genel olarak bono ve tahvil gelirleri üzerinden yapılmaktadır. 18 yaşından küçük çocuklara yapılacak bu işlem için bir veli ya da vasisinin izni gerekmektedir. Bu fona yatırmak istediğiniz miktar en az 50 TL olmalıdır. Ona yatırabileceğiniz en yüksek yatırım tutarı ise 10 bin TL olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası Katılım Fonu

Bu katılım fonu BİST katılım 50 endeksinde işlem gören ortaklık paylarına bakılmaktadır. Ortaklık payları ile danışman kurulunun izin verdiği ortaklık payları üzerinden işlem yapılmaktadır. Bu şekilde portföy artırılmaktadır. Danışma kurulunun izni ile kira sertifikaları, altın, altına dayalı sermaye piyasası ile de yatırım yapılabilmektedir. Katılım fonunu oluşturmak isteyen portföy yılın belli aralıklarında yatırım yapabilmektedirler.

- Advertisement -

Ziraat Bankası Serbest Fonlar

Bu fon Ziraat Bankası’nın en çok gelir getiren fonları arasında yer almaktadır. Serbes fon hem TL hem de döviz cinsinden olan yatırım araçları ile yapılabilmektedir. Borsa ve borsa dışı sözleşmelere, varantlara, tahvil, kira sertifikası şeklinde olan birçok yatırım aracı serbest fonlar kapsamında kullanılabilmektedir. Yatırımı yapılmış olan birikimleri arbitraj fırsatları ile değerlendirilmesi de sağlanabilmektedir.

Ziraat Bankası Borçlanma Araçları Fonu

Bu fon sayesinde TL ya da dolar şeklinde olan yatırım araçları ya da diğer piyasa araçlarına yatırım yapılıp en fazla olacak şekilde kâr edilmeye çalışılmaktadır. Bu şekilde elde edilmiş kar ile arbitraj fiyatları da değerlendirilip kar marjı artırılmaktadır. Bu işlemler haricinde de portföy ve tahvil ve bono gibi sabit getirili olan diğer yatırım araçları da eklenip fon içinde bir sabit gelir oluşturulmaktadır. Borçlanma araçları sonunda portföyün %80’i özel ve kamu borçlanma senetlerine yatırılmaktadır.  %20’side sermaye bulunan diğer araçları sayesinde değerlendirilmemektedir.

Ziraat Bankası Hisse Senedi Fonları

BİST 30 endeksi fonu, temettü ödeyen şirketler fonu, gayrimenkul yatırım ortaklığı fonu olacak şekilde 3 farklı kategoride yer almaktadır. Bu kategoriler kendi içinde risk ve getiri oranlarına bakılarak ayrılmaktadır. BİST 30 fonu en az riski bulunan yatırım fonlarından bir tanesidir. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı hisse fonu biraz daha riskli bir yatırım aracı olarak görülebilir. Bu fonlar için uygulanan kurallarda değişkenlikler olabilmektedir.

  • BİST 30 Endeksi Fonu

Bu fonun amacı yatırım araçlarına kolay bir şekilde nakite çevirmektir. Bu fonun sonmuş olduğu olanaklardan bir tanesi de BİST 30’da yer alan hisse senetleri ne en fazla %80 oranında yatırım yapılmaktadır. Geriye kalan yatırımlar içinde portrede nakit olarak bekletilmektedir.

  • Temettü Ödeyen Şirketler Fonu

Hem sermayesini aktif bir şekilde kullanıp hem de uzun vadeli yatırım yapılmasına imkân tanıyan bir fon hizmetidir. Temettü ödeyen şirketler fonunda toplanan  %80’i BİST listelenen temettü veren şirketler için ayrılarak bu şirketlere yatırılmaktadır.

  • Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Fonu

Bu fona yatırım yapıldığında yatırım yapılan paranın %80’i BİST işlem yapan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketlerin hisselerini yatırılmaktadır.

Ziraat Bankası Fon Alım Satım İşlemleri

Ziraat Bankası tarafından verilen fon hizmetlerini yapmak isteyen müşteriler Ziraat Bankası’nın şubeleri, internet bankacılığı, cep bankacılığı, ATM’leri, telefon bankacılığını ya da diğer iletişim araçlarıyla işlemlerini gerçekleştirebilirler. Fon alım ve satım işlemlerinin yapılabilmesi için bir yatırım hesabından açılmış olması gerekmektedir. Bu hesaba açabilmeniz için Ziraat Bankası’nın şubelerine giderek personellerden yardım alıp işleminizi yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası fonları belirli dönemlerde yapılan alım ve satım işlemleri için yatırım hesabınız aracılığıyla talimat düzenleyip bu talimat tarihlerinde alım ya da satım işlemleri yapmanıza imkân tanımaktadır. Fon alım ve satım işlemleri hafta içi saat 17.30 ile 18.00 arasında yapılabilmektedir.

- Advertisement -

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.