Ziraat Bankası Nakdi Krediler

0 50

- Advertisement -

Ziraat Bankası’nın vermiş olduğu nakdi krediler sadece kurumsal işletmeler için sağlanan bir hizmettir. Bir kamu bankası niteliğinde bulunan Ziraat Bankası ülkenin gelişmesinde büyük katkılar sağlayarak hem üretimi hem de ihracatın büyük oranda artmasına imkan tanımaktadır. Desteklemiş olduğu bu kurumlar krediler ile ticari işlerine devam edebilmektedirler. Ziraat Bankası’nın müşterilerine sunmuş olduğu nakdi krediler rotatif kredi, spot kredi, gün içi kredi, döviz kredileri, ıskonto kredisi, nakit yönetim kredisi, taksitli krediler, ticari kredili mevduat hesabı olacak şekilde 8 ayrı kategori de müşterilere hizmet vermektedir.

Bu 8 ayrı kategoride bulunan nakdi kredi çeşitleri vade ve faiz gibi farklılıklarla kişilerin kendine uygun gördü avantajlı paketten yararlanabilme imkanları bulunmaktadır. Sizlere Ziraat Bankası’nın işletmelere vermiş olduğu nakdi kredilere tek tek yazarak açıkladık.

Rotatif Krediler

- Advertisement -

Anlık olarak maddi bakımdan sıkışmış olan işletmelerin kısa vadeli olarak aldığı kredi çeşididir. Alınan rölatif kredi maksimum 12 ay vade seçeneği ile verilen bir hizmettir. Rotatif Kredi’nin vermiş olduğu en büyük avantajlarından bir tanesi de talep edildiği gün içinde hesaba hemen Ziraat Bankası tarafından paranın yatırılıyor olmasıdır.

Spot Krediler

Acil olarak krediye ihtiyaç duyan işletmelerin sabit ve uygun faiz oranlarıyla Ziraat Bankası’ndan alabilecekleri bir kredi çeşididir. Alınmış olan bu kredi ödenecek tarihe kadar faiz işlenmektedir. Spot krediler hakkında bilmeniz gereken önemli unsur biri bu kredinin vade ve faiz seçeneğinin belirsiz olmasıdır. Kredi başvurusu yaptığınız zaman gün sonunda faiz oranları saptanıp aldığınız miktardaki paranın üzerine yansıtılmaktadır. Bu sebepten dolayı bu kredi alırken dikkat etmeye özen gösteren.

Gün İçi Krediler

Mesai saatleri içinde nakit para aciliyeti bulunan işletmeler için gün içi kredilere başvurarak Ziraat Bankası’nın vermiş olduğu hizmetlerden yararlanabilirler. Gün içinde ödemeniz gereken paranın yetersiz gelmesi gibi durumlarda gün içi krediler Ziraat Bankası tarafından verilmektedir.

  • Gün içi kredileri aldığınızda geri ödemesine gün sonunda tekrar Ziraat Bankası’na yatırmanız gerekmektedir.
  • Gün sonuna kadar ödeme yapmaz iseniz ticari kredi prosedürü uygulanıp almış olduğunuz krediye faiz ve vergi masrafları da yansıtılmaktadır.
  • Gün içi kredilerden faydalanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de daha önceden Ziraat Bankası’ndan kredi kullanmış olmaları gerekmektedir. Bu bankanın güvenliği sağlamak amacıyla uyguladığı bir politikadır.

Döviz Kredileri

Bu kredi türü ihracat ve ithalat yapan işletmelerin paraya sıkıştıkları zaman işlerinde herhangi bir aksaklığın meydana gelmemesi için verilen bir kredi türüdür. Bu kredi türünün artması ile ülkeye ihracatın artması sağlanarak ülkenin gelişmesine olanak tanınmaktadır. Kurumsal şirketlerin sevkiyat yapacakları zaman yaşadıkları nakit problemi 60 ay vadeli olacak şekilde Ziraat Bankası’ndan alacakları döviz kredileri ile finanse edilmektedir. Döviz kredilerinden yararlanmak isteyen şirketler ihracat taahhüdü vermeleri gerekmektedir. Verilecek olan ihracat taahhüdü firmalardan almış oldukları döviz kredileri için geri ödeyecekleri vergi, resim, harç ve fon gibi oluşan masraf kaleminde muaf edilmektedir.

- Advertisement -

Iskonto Kredi

Mal ve hizmet alım satım işlemlerini gerçekleştiren kurumsal işletmelerin başvurabilecekleri bir kredi türüdür. Mal alım ve satım işlemlerinde karşılık olarak senetlerin daha vadesi gelmeden önce Ziraat Bankası’na devredilmesi ile alınan bir nakit kredi türüdür. Ziraat Bankası bu işletmelerden alacağı senetlerin karşılığında ise uygun oranlarda iskonto kredisi vererek müşterilerini yararlanmasına imkan tanımaktadır.

Nakit Yönetim Kredisi

Ziraat Bankası tarafından sosyal güvenlik kurumuna yapılacak olan;  Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, Avea gibi şirketlere yapılan fatura ödemelerinin ödeme tarihinin başlangıcı ile Ziraat Bankası tarafından ödenen bir kredi türüdür. Nakit yönetim kredisi kurumlara ödemesi olan şirket veren yaşamış oldukları nakit sıkıntılarını gidermek amacıyla sunmuş olduğu bir hizmettir.

  • Nakit yönetim kredisi alan şirketler opsiyon vadesine kadar bankaya aldıkları krediyi tekrardan ödemeleri gerekmektedir. Bu nakit yönetim kredisinden yararlanmak isteyen kurumlar daha önceden Ziraat Bankasından nakdi kredi alıp ödemelerini düzgün bir şekilde yapmış olması gerekmektedir.

Taksitli Krediler

Kurumsal işletmelerin ödemelerinde problem yaşadıkları süreçlerde işlerinin aksamadan devam edebilmesi için yararlandıkları bir hizmet çeşididir. Bu krediden faydalanmak isteyen kurumsal işletmelerin bilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi de ödenecek olan taksit sürelerinin banka ile konuşup ortak bir anlaşma ile karar verilebiliyor olmasıdır. Anlaşma sonucunda yapılacak olan taksitlere göre faiz ve vade seçenekleri ile müşterilere hizmet verilmektedir. Kurumsal işletmeler alacakları kredileri tekrar ödeyip işlerinden de geri kalmayacak şekilde taksit ödeme imkanları sunulmaktadır.

Ticari Kredili Mevduat Hesabı

Verilecek olan bu kredi türü gün içinde ödeme yapması gereken kurumsal işletmelerin herhangi bir gecikme yaşamadan ödemelerini kolay bir şekilde yapabilmesine imkan tanıyan bir kredi çeşididir. Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu bu hizmetten hesabında para olan işletmelerde yararlanabilir

 Ticari krediler almak isteyen işletmeler kısa vadeli olacak verildiğini bilmelidirler. Dönem içinde hesapta bulunan miktardan ticari kredi için kullanılan günler dönem sonunda çıkarılmaktadır. Hesaplanmış olan faiz miktarı hesap tarihinde kurumsal işletmenin hesabından kesilir.

Bu kredi türünden yararlanabilmeniz için Ziraat Bankası şubelerine gidip başvuru yapmanız gerekmektedir.

Sizlere nakdi kredileri tek tek açıklayarak incelemeniz için derlediğimiz yazıdaki detayları daha iyi bir şekilde öğrenek sizin için uygun olan seçenekleri değerlendirebilmeniz için bankalarla görüşme sağlamanız önerilir. Bankaların krediler için sunmuş oldukları standartlar sürekli olarak bankaların durumlarına gör değişiklik göstrebilmektedir. Bu sebepten dolayı bankaların güncel faiz ve kredi olanaklarını en iyi şekilde öğrenebilmek için ziraat bankası şubelerinde çalışanlardan yeni e güncel bilgileri alabiliriniz. Ziraat bankasının internet bankacılığı hizmetinin gelişmiş olması ile bir çok hizmet hakkında bilgi alıp internet bankacılığından başvuru seçeneği olan paketlere başvurabilirsiniz.

- Advertisement -

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.