Ziraat Bankası Gayrinakdi Krediler

0 159

- Advertisement -

Ziraat Bankası Türkiye’nin en büyük bankalarından bir tanesi olup tüketicilerden üreticilere kadar toplumun her kesimine birçok kredi imkânı tanıyarak ülkenin gelişmesine büyük katkılar sağlamaktadır. Ziraat Bankası’nın nakdi olarak vermiş olduğu krediler haricinde gayrinakdi krediler de bulunmaktadır. Gayrinakdi krediler teminat mektupları ve referans mektupları olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bu iki kategoriyi sizler için derledik.

Ziraat Bankası Teminat Mektubu

Teminatı nasıl Ziraat olsun sloganı ile günümüzde duymuş olan teminat mektubu işletmelerin herhangi bir aksaklık yaşamadan mal alım ve satım işlemlerini para kullanmadan Ziraat bankası garantisi ile işlem yapabilmeleri sağlanan bir kredi türüdür.

- Advertisement -

Yapılacak olan teminat mektubu, kullanım şekline göre geçici, kesin, avans ve serbest bedeli olacak şekilde düzenlenen bilmektedir. Teminat mektubu süreli ve süresiz olacak şekilde işletmelerin hukuki, ekonomik alanlarda ihtiyaçlarına bakılarak verilebilmektedir. Ziraat Bankası teminat mektubunu ister dönüştürülsün ister dönüştürülmesinin her iki durumda da bir komisyon ücreti talep etmektedir.

- Advertisement -

Ziraat Bankası Referans Mektubu

Bir iş için yapılmış olan ihale işlemlerine katılmak amacıyla talep edilen referans mektubu bir teminat niteliği taşımamaktadır. Buradaki amaç referans mektubu sayesinde referans olunan işletme adına olumlu bir görünüm oluşturmaktır. Ziraat Bankası aktif olarak çalışmış olduğu müşterileri arasında düzenli bir çalışma yürütebilenlere kamu ihalelerine katılabilmeleri için referans mektubu gönderebilmektedir.  Ziraat Bankası referans mektubu gönderdiği müşterilerden herhangi bir komisyon ücreti talep etmemektedir. Referans mektubu sonucunda kişinin kazanacağı ihale sonucunda herhangi bir işlev göstermemesi halinde referans mektupları için herhangi bir ödeme içeriği bulunmayacaktır.

Referans mektuplarının genel olarak gönderildiği kişiler Ziraat Bankası ile çalışıp herhangi bir ödeme aksaklığı oluşturmayan kurumlara daha kolay bir şekilde verilebilmektedir. Bu kurumlar genellikle banka ile içli dışlı olup banka tarafından ihaleleri kazandığı takdirde sorumluluklarını yerine getirebilen kurumlardır.

Ziraat Bankası’nın vereceği kredi türlerine almadan önce detaylı bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. İşletmelerinizin herhangi bir aksaklık yaşamadan zor zamanlarını atlatmaya çalışırken alacağınız kredi’nin ödenmesindeki kolaylıkları göz ardı etmemeniz işletmeniz için en önemli faktörlerden bir tanesi olacaktır.

- Advertisement -

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.