Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli-Faiz Korumalı Vadeli Hesap

0 60

- Advertisement -

Enflasyona Endeksli faiz korumalı vadeli mevduat hesabı hesap açıldığında taahhüt edilen faiz oranı ve yine vade sonunda oluşan TÜFE endeksi yıllık değişim oranı +  ilave oran karşılığında hangisi yüksek ise o faiz oranı kazandıran vadeli mevduat hesap olmaktadır.

Bankada açılmış olan hesap bütün mevcut enflasyon oranları üzerinde faiz vermektedir. Yani enflasyon düşük ise de yine de vaat edilmiş faiz oranı ile enflasyon oranı üzerinde faiz garanti edilebilmektedir

Hesap Özellikleri

- Advertisement -

  • Bu hesabın Vadesi 92-370 gün arasında seçim yapılabilmektedir.
  • Açılışın yapıldığı tarihte oran taahhüdü verilir ve bu açılış tarihi ile vade sonundaki güncel TÜFE endeksi yıllık değişim oranına göre 1 marj oranı belirlenmektedir.
  • Vadinin sonunda 3 edilmiş olan faiz oranı ile TÜFE endeksi yıllık değişim oranı üzerine eklenecek olan marj oranı karşılaştırılır ve iki oran arasında yüksek olan faiz oranı hesabın yıllık faiz oranı olarak belirlenip faiz tahakkuku gerçekleştirilmektedir.
  • Gerçek kişilere sunulmuş bir vadeli hesap dur.

- Advertisement -

Enflasyona endeksli faiz korumalı vadeli hesapta gününde faiz oranı TÜFE endeksi oran hesaplaması TÜİK tarafından yapılmaktadır. TÜİK tarafından yapılan açıklamada en güncel yıllık TÜFE değişim oranı dikkate alınıp baz alınmış olan marj oranı ilave edilmektedir. Vade sonunda taahhüt edilmiş oran ile TÜFE endeksli hesaplanmış olan oran kıyaslandıktan sonra faiz tahakkuku yüksek olan oran hangisi ise bunun üzerinden yapılmaktadır.

Enflasyon oranına eklenecek olan marj oranında sonunda herhangi bir değişiklik oluşmaz. Marj oranı banka piyasa koşullarına göre oluşturulmakta ve açılış tarihinde belli olup kişilere teslim edilecek sözleşmede yer almaktadır.

Hesabıma vade günündeki ay için TÜİK’in internet sitesinde açıklanmış ise hesap gününden önceki aidat TÜFE endeksi yıllık değişim oranına bakılabilmektedir.

Hesaba para yatırılacak olursa hesabım vade başı bozulmaktadır. Hesaba para yatırmak istiyor iseniz bilmeniz gereken öneli ömrü vade günü haricinde para yatırma işlemi yapılmamasıdır. Yani hesap açtıktan sonra para ekleme işlemi yapamazsınız. Vade öncesinde hesap kapatılabilir mi? Şeklinde bir soru sorulduğunda size verilebilecek en iyi cevap bu tamamen sizin isteğinize bağlı olduğudur. Hesabınızı kapatacak iseniz mevcut bakiyenizin vadesiz dönüş hesabınıza aktarılacağını bilmeniz gerekmektedir.

- Advertisement -

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.