Ziraat Bankası Dış Kaynaklı Krediler

0 78

- Advertisement -

Ziraat Bankası ülkede ticaretle uğraşan herkese yardım ettiği gibi ihracat yapan işletmelere kredi imkânları tanımaktadır. Bu yapılan kredinin amacı Türkiye’de üretim ve yatırım işlemlerinin çoğalmasıdır. Bu krediler Exitbank kaynaklı ihracat krediler, ülke kredileri, Avrupa Yatırım Bankası kredileri, Dünya Bankası Enerji Verimliliği kredisi olmak üzere 4 farklı kategoride bulunmaktadır.

Exitbank Kaynaklı İhracat Kredileri

Ülkemizde faaliyet gösteren birçok işletme için Ziraat Bankası Exitbank tarafından ticaret kredileri sağlayarak kişilerin işlemlerini daha rahat yapabilmelerine imkân tanımaktadır. Bu krediye başvurunun yapılabilmesi için ihracat yapan firmanın ihracat taahhüdünün Ziraat Bankası’na vermesi gerekmektedir. Exitbank tarafından verilecek olan kredilerin faiz oranları Exitbank tarafından belirlenmektedir.

- Advertisement -

Sadece ihracat yapan firmalara değil üretim yapan firmalara da bu imkân tanınmaktadır. Bu kredinin verilme amacı ihracatın desteklenmesi olduğu için bütün kapsama giren işletmeye imkân tanımaya çalışmaktadır. Verilecek olan bu kredi için vergi, resim, harç alınmayabilir. Exitbank’dan kredi alabilmek için şubelerde başvuru yapmanız gerekmektedir.

Ülke Kredileri

Bu kredi genellikle küçük ve orta çaplı firmaların finansal bakımdan işlerine yürütmekte herhangi bir problem yaşamamaları için ülke kredileri adı altında dış kaynaklı olarak verilen bir kredi çeşididir. Aldıkları parayı vadeli olacak şekilde ödeyebildikleri için taksitler halinde bu ödemeleri yapabilirler.

Ülke kredileri şeklindeki bir fırsattan yararlanmak isteyen kişiler en az 2 en fazla 5 sene olacak şekilde vadelerden yararlanabilmektedir. Bu sistem sayesinde ihracat yapılan ülkeler de oluşacak riskler de en aza indirilmiş olur. Bu krediler ülkemizde sadece Ziraat Bankası’na başvurularak elde edilebilmektedir.

- Advertisement -

Avrupa Yatırım Bankası Kredileri

Ülkemizde faaliyet gösteren işletmeler Ziraat Bankası’nı aracı olarak kullanıp Avrupa Yatırım Bankası’ndan kredi alabilmektedirler. Yani krediyi sağlayan Avrupa Yatırım bankasıdır. Ziraat Bankası sadece dış kaynaklı bir bankadan ülke içindeki işletmelere kredi verebilmek için bir aracı niteliğinde bulunmaktadır. Avrupa yatırım bankası ülkemizde bulunan bankalara göre daha iyi vade ve faiz seçenekleri sunabilmektedir. Avrupa Yatırım Bankası’nın kredilerinin özellikleri şu şekildedir;

  • Yasaklı sektör olmamak şartı ile en fazla 250 çalışanı olan kobiler ile en fazla 1500 çalışanı bulunan işletmeler bu krediden yararlanabilmektedir.
  • Avrupa yatırım bankası kredisi kendi içinde yatırım ve işletme olacak şekilde ikiye ayrılmaktadır
  • Ziraat Bankası aracılığı ile alınmış olan bu krediler azami olarak 2 hiç ödeme yapılmadığında ise 7 yıl vadeli olacak şekilde tasarlanmıştır.
  • İşletme kredisi adı altında alınmış olan krediler azami olarak 1 yıl ödemesiz en fazla 4 yıl vadeli olacak şekilde verilmektedir.
  • Avrupa Yatırım Bankası kredilerinden yararlanmak isteyen kişiler maksimum 5 milyon Euro tahsis edebilmektedirler. Bu kredi alabilmek için işletmenin en az 25 milyon Euro bütçesinin olması gerekmektedir.
  • Avrupa Yatırım Bankası’ndan alınacak krediler TL, Euro ve Dolar olacak şekilde alınabilmektedir.

Avrupa yatırım Bankası’nın kredilerine alabilmek için şubelerden başvuru işlemleri yapabilirsiniz.

Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi

En uygun Dünya Bankası kredileri sloganıyla duyulmuş olan bu kredi türü Dünya Bankası Enerji verimliliği adı altında işletmelere verilerek işletmelerin büyümeleri ne imkân tanınmaktadır. Özellikle küçük çaplı işletmelerin bu krediden faydalanıp kendinden büyük olan işletmeler ile arasındaki farkın kapanmasına imkân tanınmaktadır. Dünya Bankası Enerji verimliliği kredisi sayesinde uygun faiz ve vade seçenekleri işletmelere verilebilmektedir. Dünya Bankası Enerji verimliliği kredisi azami 50 milyon Euro hâsılatın olan ve 250 çalışanı bulunan küçük seviyede olan işletmelerde en fazla 1500 çalışanı bulunan orta seviyedeki işletmelere verilebilmektedir. Verilen bu kredinin geri ödemesi 3-6 ayda bir ya da yılda 1 defa olacak şekilde ödenmesi gerekmektedir. İşletmenin bu kredi borcunu geri ödediği süreçte %50 oranda enerji tasarrufu yapması gerekmektedir.

Dünya Bankası Enerji verimliliği kredisi almak isteyen küçük işletmeler en fazla üç buçuk milyon Euro orta seviyedeki işletmelere 5 milyon Euro kredi seçenekleri sunulmaktadır. Kişilerin talep etti para birimi kredileri için hesaplardan yatırılmaktadır.

Ziraat Bankası ülkemizdeki bütün işletmeleri yüksek oranlarda karlılık yapabilmeleri için yabancı bankalarla anlaşma yaparak ülke kalkınmasına büyük faydaları olmaktadır. Bu faydalardan yararlanabilmek için Ziraat Bankası’ndan detaylı bilgi alarak kendinize uygun olan kredi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

- Advertisement -

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.