Tarım Alanında Devlet Destekleri

0 71

- Advertisement -

Son yıllarda devlet tarafından hayvancılığa ve tarım üretimine yönelik yepyeni adımlar atılmaya başlandı. Çiftçilerin ve üreticilerin yaşadığı maddi sıkıntıların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmaların başında devletin bankalar aracılığı ile sağladığı hibe, kredi ve teşvikler geliyor. Genç girişimcilere yepyeni kapılar açan, kendi topraklarına dönenlerin çiftçilik yapmaya başlamasını sağlayan ve projelerini hayata geçirmeye hevesli kişilere katkı sağlayan bu uygulamalardan binlerce insanımız istifade etti. İstatistiklere göre sağlanan kredi ve desteklerden, genç tarımcı statüsünde yaklaşık 15 bin kişi yararlandı. Tarım ve hayvancılığa verilecek desteklerin giderek arttırılması ve daha geniş alanlara yayılması bekleniyor. Özellikle küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerine 40 – 60 bin arası bedelsiz hayvan hibe edileceği üzerine çalışılan projeler arasında. Devlet desteği ile tarım ve hayvancılığa yönelmek isteyen veya mevcut faaliyetlerini sürdürmek isteyenler için gündemde olan teşvik alanlarını sizler için sıralayalım:

  • Tarım sektörünün olmazsa olmazı teçhizat ve makinelere yapılacak destek
  • Tarım ürünlerinin üretilmesinde, toplanmasında, ambalajlanmasında ve pazara sürülmesinde ihtiyaç duyulan maddi desteğin sağlanması
  • Özellikle yenilenebilir enerji prensibi ile çalışacak seraların inşası için gerekli destek
  • Sulama sistemleri için gerekli maliyetin karşılanması için destek
  • Önceden başlamış fakat sürdürülememiş projelerin tamamlanması için sağlanacak destek

- Advertisement -

Tarımsal Sulamada Hibe Desteği

- Advertisement -

Tarımsal faaliyetlerin sürdürülme aşamasında verilecek önemli desteklerden biri ise sulamaya verilecek destektir. Bu destekler damla sulama ve yağmurlama sistemleri oluşturmada oldukça yarar sağlayacaktır. Bakanlığın bu uygulamasında arazilerin belirli şartlara sahip olması gerekmektedir. Buna göre, sulama desteği verilecek arazi ya girişimciye ait olmalı ya da söz konusu arazi üç yıllığına kiralanmış olmalıdır.

Modern Basınçlı Kredilerden Çekilmemiş Olması Gerekiyor

Bakanlığın çiftçiye verdiği desteklerin büyük bölümünü genç çiftçiler oluşturmakta. Genç girişimcilere verilen destekler sadece sulama alanında değil, daha pek çok ihtiyacı karşılıyor. Hibe ve diğer teşviklerde girişimcilerin bazı şartları sağlaması bekleniyor. Bu şartlar arasında en temel beklenti kişinin daha önce modern basınçlı kredilerinden birini kullanmamış olmasıdır. Önceki yıllarda bu krediyi kullanmayanlar, diğer şartları yerine getirdiği takdirde devlet desteklerinden istifade edebilir.

 

- Advertisement -

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.