Kaskoda Muafiyet Yoktur Ne Demek?

0 154

- Advertisement -

Araç sigortası olan veya yaptıracak kişilerin karşılaştığı sigorta tanımlamalarından biri de “Kaskoda muafiyet yoktur” kavramıdır. Bu yazımızda kısaca muafiyet kavramını ve muafiyet olmayan Kaskonun sigortalı araç sahipleri bakımından ne anlama geldiği konusunu ele alacağız.

Bilindiği gibi Kasko muafiyeti, sigortalı araç sahiplerinin herhangi bir hasar karşısında, poliçede belirtilmiş oranda hasar karşılaması yapmasıdır. Aracını yoğun kullanmayan veya ufak kazalarda “hasarsızlık” hakkını kaybetmek istemeyen araç sahipleri, kaza halinde hasarın bir miktarını kendisi karşılar. Bundan dolayı Kasko muafiyeti olan sigortaları tercih ederler. Genellikle araç bedelinin %1’i kadarı sigortalı, geri kalanı sigorta şirketi tarafından ödenir. Sigortalının hasarın ne kadarını ödeyeceği düzenlenen poliçeye göre farklılık gösterir.

Muafiyetli Kasko Nedir?

- Advertisement -

- Advertisement -

Kasko muafiyeti uygulamasında sigortalı araç sahipleri hasarın genellikle %1’i ila %3’ü arasında olan bölümünü karşılamayı başlangıçta kabul etmiş sayılırlar. Uygulamanın değişik oranlara sahip olmasının nedeni düzenlenen poliçelerin farklı olmasından kaynaklanır. Bundan dolayı ödenecek tutar ve muafiyet seviyesi araç sahibi ile olan anlaşmaya göre değişiklik gösterir. Oranlar uygulamaya göre değişiklik gösterse de, oran belirlenirken genellikle aracın Kasko değeri esas alınmaktadır. Hasarların tamamının sigorta tarafından karşılanması söz konusu iken, neden muafiyet uygulaması tercih edilip, belirli oranda ödeme yapılacağı merak konusudur. Bundan dolayı, Kasko muafiyetinin araç sahiplerine neler kazandırdığına kısaca göz atalım.

Muafiyetli Kaskonun Avantajları

Muafiyeti olan Kasko uygulamasının tercih nedenlerinin başında sigorta poliçe değerini düşürmesi gelir. Elbette hasarın bir bölümünün araç sahibince karşılanıyor olması bu uygulamanın bir dezavantajıdır. Ancak muafiyet oranı arttıkça ödenecek Kasko miktarının azalması, bu uygulamayı tercih edenler için önemli bir avantaj olacaktır. Sigortalı araç sahipleri yüksek oranda ödemeler yapmaktansa muafiyet uygulamasını tercih ederek bütçelerinden tasarruf edebilirler. Bu uygulama genellikle aracını az kullananlar yahut düşük riskli, trafiğin ve yoğunluğun az olduğu yerlerde yaşayanlar için iyi bir tercih olabilir.

- Advertisement -

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.