Hayvancılığa Geri Dönüşe Devlet Destekleri

0 93

- Advertisement -

Köyden kente göç, büyük şehirlerde yoğun nüfusun oluşmasına ve üretimin nüfus azlığı olan yerlerde azalmasına neden olmaktadır. Bu durum tarım ve hayvanlığı doğrudan etkilemekte ve bu sektör için ayrılan arazilerin farklı amaçlarla kullanılmasına yol açmaktadır. Ülkemizde yaşanan bu sıkıntılı durumu arttırmak için yeni adımlar atan devletimiz, “Hayvancılığa Dönüş” kapsamında yeni uygulamaları devreye sokuyor.

Kent nüfusunu azaltmaya, göçü tersine çevirmeye katkı sağlamanın yanında bu projeler, tarım ve hayvancılığın ivme kazanması adına son derece yararlı olmaktadır. Kırsal bölgelerin yeniden ekonomiye kazandırılacak olması özellikle çiftçilik ve tarımla uğraşan ve topraklarına dönmek isteyenlerde büyük memnuniyet yaratmıştır. Son dönemde yapılan bu uygulamalarla binlerce kişi topraklarına dönerek bildikleri iş sahalarında çalışmaya başlamıştır.

Devlet tarafından “Hayvanlığa Dönüş “ uygulamasıyla birçok destek ödemesi yapılmaktadır. Teşvik sağlanan başlıca ürünler aşağıdaki gibidir:

- Advertisement -

  • Büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımları
  • Düve, manda, koyun, kuzu, inek
  • Arılı Kovanlar

Bu ürünlerin alımını sağlayacak kredilerle birlikte devlet bankalarla işbirliği yaparak “hibe” uygulaması da yapmaktadır.

Hibe Desteği Müjdesi Sevindirdi

- Advertisement -

Kendi topraklarında üretim yapmanın sevincini yaşayan çiftçilerimiz aldıkları hibe ve kredilerle işlerini geliştirebiliyor. Şehir hayatının zorlu ekonomik koşullarında mücadele etmenin sıkıntısından kurtulan bireyler günümüzde desteklenen teşviklerle ekonomik olarak ayakta durabilmenin sevincini yaşıyor. Devlet tarafından uygulanan “Hayvancılığa Dönüş Projesi”  üreticilere ortalama 30 bin TL destek sağlıyor.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık dışında verilen destekler de söz konusu. Özellikle arıcılık alanında hizmet etmek isteyenlere devlet tarafından, ortalama 10 arı kovanı ve 15 adet ana arı verilebiliyor. Tüm bu çalışmalar başta Ziraat Bankası olmak üzere birçok anlaşmalı banka üzerinden yürütülüyor.

Pek Çok Banka İle Anlaşmalar Yapıldı

Kırsala geniş projesi kapsamında ülkemizde özellikle 25 – 30 yaş arası genç nüfusun topraklarına dönmesi ve kendi alanlarında ekonomik gelir elde etmesi planlanıyor. Tüm bu çalışmalar anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapılan ödemeler üzerinden yürütülüyor. Anlaşmalı bankalar ise şöyle:

  • Ziraat Bankası
  • TEB
  • Vakıfbank
  • Denizbank
  • Akbank

 

- Advertisement -

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.